Council

Vicar of the RM

Vicar of the Rector Major

 

The Vicar General is the first collaborator of the Rector Major in the governance of the Society and has ordinary vicarious power.

He takes the Rector Major's place whenever he is absent or impeded. To him is entrusted particularly the care of religious life and discipline.

Fr Stefano Martoglio 
Vicar of the Rector Major
Office of the Vicar >>
  • Formator of Salesian novices at the Salesian house in Pinerolo as “socius” of the novice master from 1994 to 1998.
  • Youth Ministry Delegate of the Salesian Superior for Piedmont and Valle d'Aosta from 1998 to 2004.
  • Rector of the St Francis de Sales Salesian Community at Valdocco from 2004 to 2008.
  • Salesian Provincial of the  Piedmont Special Circumscription (ICP) from 31 August 2008 to 17 May 2014.
  • General Councillor for the Mediterranean Region from 31 March 2014 to March 2020.
  • Was elected Vicar of the Rector Major at GC28, 12 March 2020.

 

Province of origin
ICP
Nationality
Italian
Date of birth
30-11-1965
1st Profession
08-09-1985
Ordination
11-06-1994
Qualifications
  • Baccalaureate in Philosophy (UPS - Brescia, 1987)
  • Baccalaureate in Theology (UPS - Turin, 1993)
  • Degree in Pedagogy specialising in Didactics (Uni. Trieste, 1997)
Previous roles
  • Provincial Councillor (ICP, 1999 - 2004)
  • Provincial delegate (ICP VIS, 2004 - 2005)
  • Provincial (ICP, 2008 - 2014)
  • Regional Councillor for the Mediterranean (2014 - 2020)
Languages
Italian, Spanish, English