„ Charyzmatyczna tożsamość i pasja apostolska Niech
Ks. Bosko obudzi serce każdego salezjanina!”
Daj mi towar
1.1 Motywacje do wyboru tematu.
1.2 Nie wykonano dla określenia tematu.
1.3 Główny cel tematu.
1.4 Inne zadania.
2.1 Potrzeby i oczekiwania młodych ludzi. Życie: potrzeby i zagrożenia. - Miłość: potrzeby i zagrożenia. - Wolność: potrzeby i zagrożenia
2.2 Wyzwania społeczne i kulturowe. Podstawowe trendy. - Wyzwania społeczne i kulturowe. - Wyzwania kulturowe Zgromadzenia
2.3 Aktualne kierunki Kościoła. Począwszy od Chrystusa: świętość jako program duszpasterski. - Świadczyć o Chrystusie: ewangelizacja jako misja priorytetowa. - Powrót do młodych: obecność jako znak miłości Chrystusa.
2.4 Wyzwania i perspektywy życia konsekrowanego. Wyzwania życia konsekrowanego. - Perspektywy życia konsekrowanego.
2.5 Podróż Zgromadzenia CG22: Rozdział wierności - CG23: Rozdział misji. - CG24: Rozdział dzielenia się ze świeckimi. - CG25: Wspólnota salezjańska Rozdział
2.6. Głos prowincji.
3.1 Program życia Ks. Bosko i salezjanina.
3.2 Tożsamość charyzmatyczna: duch salezjański.
3.3 Pasja apostolska: „chwała Boga i zbawienie dusz”.
3.4 Da mihi animas. 3.4.1 Pilna potrzeba ewangelizacji. 3.4.2 Konieczność połączenia.
3.5 Cetera tolle. 3.5.1 Ewangeliczne ubóstwo. 3.5.2 Nowe fronty działania.
3.6 Warunki konkretyzacji tematu. - Proces zakładania. - Umysłowości do konwersji. - Struktury do zmiany.
MODLITWA DO DON BOSCO
Roma, 24 czerwca 2006 r.
Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Drodzy Bracia,
Kiedy do was piszę, moje myśli znów zamieniają się w wiarę i wdzięczność wobec księdza Valentína de Pablo, Radcy Generalnego Regionu Afryka - Madagaskar. Jego zniknięcie, zupełnie nieoczekiwane, zaskoczyło nas i zostawiło nas po ludzku przerażonych. Wszystkim wam jestem wdzięczny za to, że wyraziłem mi, poprzez wiele i szczere świadectwa, jak bardzo byliście blisko, jak bardzo dzieliliście ten ból. Dziękujmy Panu razem za dar salezjańskiego, kapłańskiego i misyjnego powołania Ojca Valentina. Miejmy dla niego myśl w naszej modlitwie. W ostatnich dniach swojego życia brał udział, podczas Rady Generalnej, w wyborze tematu następnego rozdziału. Będąc teraz blisko Boga, będzie mógł wstawiać się za nami wszystkimi, za dobry sukces Kapituły i Afryki i Madagaskaru.
W tym dniu patronalnego święta Ks. Bosko, naszego umiłowanego ojca i założyciela, który na taką okazję zgromadził wokół siebie wszystkich chłopców, współpracowników i dobroczyńców Valdocco, z radością piszę do was w jego imieniu to list, przez co rozumiem zwołania, na podstawie art 150 Konstytucji, w XXVI XX Kapituły Generalnej. Rozdział „jest głównym znakiem jedności Zgromadzenia w jego różnorodności” ( Konst 146). Spotkamy się razem, aby wspólnie zastanowić się, jak być „wiernym Ewangelii i charyzmatowi [naszego] Założyciela i wrażliwym na potrzeby czasów i miejsc” ( Konst 146). W takich chwilach Ksiądz Bosko z pewnością będzie z nami.
Zachęcam was do rozważenia tego wydarzenia jako nowej Pięćdziesiątnicy w życiu Zgromadzenia, która za pośrednictwem Kapituły Generalnej „kieruje się Duchem Pana, stara się poznać, w danym momencie historii, wola Boża dla lepszej służby Kościołowi ”( Konst 146). Wielkość Ducha objawia się w Jego mocy, która wie, jak odnowić oblicze ziemi (zob. Ps 104: 30) i odbudować wszystko. Duch Boży obecny w różnych momentach historii sprawi, że nasza miłość do Księdza Bosko dziewięć.
Esprit planait sur la surface des eaux à l'origine du monde (por. Rdz 1,2). Przyszły komunikat à l'homme, gdy przyszłość jest niewypełniona (por. Rdz 2,7). Abraham cieszy się z posłuszeństwa Boga, który poszedł, lorsque celui-ci appellit quitter son pay and sa parenté, pour aller au pays de la promesse (por. Rdz 12,1-4). Futro donné à Moïse sur la montagne du Sinaï comme parole de vie w darze loi (por. Wj 20,1-18). Ćwiczenia przeprowadzane są z izraelskich hommes et des femmes d'Israël, aby przekształcić ich w wyzwolicieli ich peuple i prophece du God Très-Haut (por. Ac 2,17).
L'Esprit couvrit de sombre Virgin Marie i ele devint mère du Fils de Dieu (por. Lc1.35). Namaścił Jezusa w dniu chrztu i wezwał go do głoszenia ewangelii Królestwa ( Mk 1, 10-15). Rozprzestrzeniła się na apostołach w formie języków ognia i została przekształcona w wiarygodnych świadków Zmartwychwstałego ( Dz 2 : 1-11).
Duch trwa dzisiaj, aby inspirować rozwój życia i godności osoby ludzkiej; otwiera umysły i serca mężczyzn i kobiet na Boga i Chrystusa; jest łagodnym gospodarzem, który działa nie przez zmuszanie, ale przez przekonywanie i domaganie się uległości wobec swoich impulsów.
Następnego Kapituła Generalna będą 26 th w historii naszej Spółki. Jest to kontynuacja poprzednich rozdziałów w szczerym zaangażowaniu w dynamiczną wierność Bogu i młodzieży. CG26 odbędzie się w Rzymie w „Salesianum” w Domu Generalnym. Rozpocznie się w niedzielę, 24 lutego 2008 r. W Turynie, kolebce naszej charyzmy, gdzie pójdziemy znaleźć dom i ojca i czerpać z początków naszego ducha. Rozpoczniemy od celebracji eucharystycznej w Bazylice Maryi Wspomożycielki i wizyty w miejscach salezjańskich, które są źródłem inspiracji i dynamizmu. Potem wyruszymy do Rzymu w siedzibie Kapituły.
Wyznaczyłem na regulatora ks. Francesco Cereda, radcę formacji, który od tego momentu ma obowiązek towarzyszyć przygotowaniom i prowadzeniu Kapituły Generalnej.
„ Da mihi animas, caetera tolle ” (patrz Konst 4) jest tematem, który Rada Generalna wybrała dla KG26. Temat ten był często przywoływany podczas wszystkich wizyt i jest dla nas bardzo ważny, dla radnych generalnych i dla mnie. Reprezentuje program duchowy i duszpasterski Ks. Bosko. W Nim koncentruje się tożsamość charyzmatyczna i pasja apostolska salezjanina.
Temat jest ogromny. Dlatego chcieliśmy skupić uwagę CG26 na czterech ważnych punktach tego tematu: pilność ewangelizacji , potrzeba powołania salezjańskiego życia konsekrowanego, potrzeba życia w ewangelicznym ubóstwie , wyzwanie ruszyć w kierunku nowych frontów misji.
1.1. Motywacje do wyboru tematu
Minęło sporo czasu