Podczas uroczystej Mszy św., we wspomnienie błogosławionego Michała Rua, następcy Księdza Bosko, arcybiskup podkreślił wytrwałość i wierność salezjanów zaangażowanych w wychowanie młodzieży, zwłaszcza tej najbardziej potrzebującej.
W swoim przemówieniu ks. Vaclav Klement SDB, przełożony AFM, przypomniał niektóre cechy patrona wizytatorii, który w 1896 r. wysłał pierwszych misjonarzy salezjańskich do Kapsztadu. Ks. Rua towarzyszył pierwszym salezjanom misjonarzom i szybkiemu rozwojowi Zgromadzenia, które w ciągu dwudziestu lat wzrosło z nieco ponad 700 do ponad 4000 członków, wysyłając salezjanów jako misjonarzy na cztery kontynenty i promując, zapewniając, dzięki swojej głębokiej duchowości, solidny rozwój charyzmatyczny całej Rodziny Salezjańskiej.
Po uroczystości kardynał Brislin poświęcił nową siedzibę salezjańskiej wizytatorii, znajdującą przy ulicy Nelson Road 66 w Booysens, gdzie salezjanie są obecni od 1952 roku.
Na tablicy pamiątkowej widnieje następujący napis: „Na pamiątkę poświęcenia Siedziby Wizytatorii Salezjanów Księdza Bosko w Afryce Południowej (Eswatini, Lesotho i RPA) w dniu 29 października 2025 r., w święto błogosławionego Michała Rua, przez arcybiskupa Johannesburga, Stephena Kardynała Brislina DD. W dowód wdzięczności wobec wszystkich dobroczyńców i przy wsparciu X następcy Księdza Bosko i Przełożonego Generalnego, kardynała Ángela F. Artime SDB. Da mihi animas, cetera tolle (Ksiądz Bosko)”.
Wydarzenie to rozpoczęło obchody roku jubileuszowego z okazji 130. rocznicy obecności salezjanów w Afryce Południowej (1896-2026), które zakończą się w grudniu 2026 r. podczas wizyty animacji, jaką złoży XI następca Księdza Bosko, ks. Fabio Attard SDB. Logo tego Roku Jubileuszowego nawiązuje do trzech słów kluczowych rocznicy, związanych również z rocznicą 150. rocznicy Salezjańskiej Wyprawy Misyjnej: „Dziękować, przemyśleć, podjąć na nowo”.
Program obchodów przewiduje różne wydarzenia dla młodzieży, Synod Młodzieży, sympozjum z udziałem współpracowników misji salezjańskiej, publikację upamiętniającą 130 lat oraz inne kreatywne wydarzenia, których celem jest ożywienie charyzmatu salezjańskiego.
Wizytatoria AFM, utworzona w 1988 r., liczy obecnie 7 wspólnot i 30 salezjanów (kapłanów, koadiutorów i kleryków), a także 9 innych zakonników przebywających za granicą i będących na etapie formacji początkowej.
Od Kapsztadu po Ennerdale-Booysens-Walkerville w prowincji Gauteng, od Manzini i Malkerns w Eswatini po Maputsoe i Maseru w Lesotho, salezjanie są odpowiedzialni za sześć parafii, trzy ośrodki kształcenia zawodowego dla młodzieży w trudnej sytuacji, dwa ośrodki młodzieżowe oraz działalność duszpasterską w piętnastu szkołach podstawowych i średnich.
W kontekście tych obchodów w dniach 28-30 października około 30 salezjanów zgromadziło się w Ośrodku młodzieżowym w Walkerville na Zjeździe Wizytatorii, które charakteryzowało się braterstwem, dzieleniem się i wspólnym rozeznaniem w duchu dialogu i duchowej wymiany, ze szczególnym uwzględnieniem troski o własną formację, duszpasterstwo młodzieży i budowanie życia wspólnotowego.
Szczególnie wzruszającym momentem tego spotkania była nieoczekiwana obecność ośmioosobowej rodziny uchodźców z Gazy, która została przyjęta na trzy dni podczas podróży do miejsca docelowego we wschodniej części Indonezji. Rodzina ta – rodzice z sześciorgiem dzieci w wieku od 7 do 21 lat – mogła doświadczyć serdecznego przyjęcia i ducha rodziny salezjańskiej podczas posiłków i wspólnie spędzonych chwil, które pomogły im zapomnieć o traumie trwającego od dwóch lat konfliktu.
