Dzięki temu wsparciu salezjanie mogli przeprowadzić fachowe badania hydrogeologiczne i geofizyczne w celu zidentyfikowania nadającej się do użytku i zrównoważonej warstwy wodonośnej. Po uzyskaniu wszystkich pozwoleń zakończono wiercenie głębokiej studni. Następnie zainstalowano elektryczną pompę głębinową, zbiornik na wodę o pojemności 5 000 litrów oraz wyznaczono różne punkty dystrybucji, aby zapewnić również lokalnej społeczności dostęp do wody.
Teraz, dzięki temu nowemu źródłu wody, ponad 10 000 osób ma dostęp do czystej wody, co skraca czas potrzebny na jej pozyskanie, czym zazwyczaj zajmowały się kobiety i dzieci. Przyczyniło się do znacznie do poprawy higieny i frekwencji dzieci w szkole, a w wiosce zmniejszyła się liczba chorób przenoszonych przez wodę.
Mieszkańcy tego regionu utrzymują się z rolnictwa na własne potrzeby i hodowli drobnego inwentarza. Przed realizacją tego projektu, sponsorowanego przez „Salesian Missions”, mieszkańcy byli uzależnieni od odległych, sezonowych i często niebezpiecznych źródeł wody, takich jak płytkie studnie i strumienie, co narażało rodziny na choroby przenoszone przez wodę oraz długie codzienne wędrówki w celu jej pozyskania.
Mariana Mtawa, mieszkanka tej okolicy, stwierdziła: „Zanim wywiercono studnię, ja i moje dzieci budziliśmy się bardzo wcześnie, żeby szukać wody. Czasami szliśmy ponad dwie godziny, a często woda, którą znajdowaliśmy, nie była nawet czysta. W porze suchej było to bardzo trudne, a moje dzieci opuszczały zajęcia szkolne, ponieważ były zmęczone lub chore. Kiedy rozpoczęto wiercenia, martwiliśmy się, ponieważ słyszeliśmy, że skały są bardzo twarde i że pierwsza maszyna uległa awarii. Modliliśmy się, aby prace nie zostały wstrzymane. Kiedy w końcu pojawiła się woda, cała wioska świętowała”.
I dodała: „Teraz codziennie mamy wodę w pobliżu. Moje dzieci są zdrowsze, chodzą do szkoły na czas, a ja mogę wykorzystać ten dodatkowy czas na pracę w moim gospodarstwie. Chociaż zbiornik jest jeszcze mały, jesteśmy bardzo wdzięczni i mamy nadzieję, że wkrótce pojawi się większy. Ta woda zmieniła nasze życie”.
W Tanzanii 67,9% ludności żyje poniżej progu ubóstwa. Chociaż kraj odnotował pewien wzrost gospodarczy w sektorach turystyki, górnictwa, handlu i komunikacji, liczba Tanzańczyków żyjących poniżej progu ubóstwa nieznacznie wzrosła, co związane jest również z szybkim wzrostem liczby ludności. W niektórych regionach nawet połowa ludności ma trudności z pokryciem kosztów podstawowego wyżywienia i zakwaterowania oraz innych niezbędnych dóbr, takich jak odzież, opieka zdrowotna i edukacja.
